Az új szabályozás rendezi a sekély kerti kutak helyzetét is azzal, hogy meghatározza a háztartási vízigényt kielégítő kutak jellemzőit. A háztartási használatra létesített kút:
- mélysége nem haladhatja meg az 50 métert és nem érintheti az első vízzáró réteget;
- a vízfelhasználás nem lehet több, mint évi 500 köbméter;
- célja az ivóvízellátás vagy a háztartás vízigényének kielégítése;
- gazdasági célú öntözésre nem használható.
Ez azt jelenti, hogy
a magántulajdonban lévő sekély kutak, elsősorban kerti kutak mentesülnek az adminisztrációs kötelezettségektől és mindössze a vízmennyiség korlátozására kell figyelniük a tulajdonosoknak,
ám nem életszerű, hogy a jellemzően kertöntözésre használt vízmennyiség meghaladja az évi 500 köbmétert. A vízügyi hatóság – ha egyáltalán tudomást szerez róla – hivatalból ellenőrizheti az érintett kutakat.
Nem mindenki ússza meg az ügyintézést
Az új kútszabályozás szerint a sekély kutak továbbra is engedélykötelesek maradnak, ha a vízkészlet szempontjából kiemelt területen létesülnek.
Az ilyen kiemelt területek pontos meghatározása érdekében a vízügyi hatóságnak legkésőbb 2023. augusztus 31-ig el kell készítenie és közzé kell tennie az úgynevezett vízkészlet-védelmi országtérképet. A térkép alapján derül ki, pontosan hol marad kötelező a háztartási és mezőgazdasági sekély kutak létesítésekor a hatósági engedélyeztetési procedúra.